Bilo da ih jedete sveže ili u kolaču, sladoledu, pijete sok, smuti ili pravite džem od jagoda, ovo voće otvara sezonu svežih vitamina. Maj je vreme kada jagode u punoj raskoši dolaze na naše trpeze. Ako znamo da pripadaju porodici ruža – Rosaceae, onda možda nije ni čudo zašto ih toliko volimo. Uskoro će na pijace stići i one iz uvoza “king size”, pa će vredne domaćice imati pune ruke posla.

Džem od jagoda je, kao i slatko, proizvod koji mnogi od nas stavljaju na prvo mesto slatkiša koje konzumiramo zimi. Da li zbog neodoljivog izgleda, božanstvenog ukusa ili što nas podseća na predivno i toplo godišnje doba, nije ni važno, tek jagode su se oduvek izdvajale među raznim voćkama i bile rado viđeni gosti na voćnim trpezama širom sveta.

Tako i džem od jagoda jeste nešto bez čega ne može gotovo ni jedno domaćinstvo u Srbiji. A neretko se dogodi da ova poslastica i ne dočeka zimske dane, jer ju je tako lepo i slasno jesti.

 

60%

 
vodenalazi se u plodu jagode

8

jagodana dan zadovoljava dnevnu potrebu organizma za vitaminom C

 

U plodu jagode nalazi se 60% vode, može biti i do 12 % šećera, a odličan su izvor vitamina C, antioksidansa koji je ključan za jak imunitet i zdravlje kože. Zanimljiva je i korisna informacija da osam jagoda na dan zadovoljava dnevnu potrebu organizma za vitaminom C. Jagode cvetaju nekoliko puta godišnje i služe kao biljke indikatori za ispitivanje virusa.

Malo o jagodama

Kad smo već kod ovog božanskog voća i dok ga još nismo “iskoristili” za slatko od jagoda, da pomenemo da su listovi i koren ove biljke takođe lekoviti. Od njih se može praviti čaj, koji je odličan kao lek protiv probavnih smetnji, ekcema, upale grla, gripa i prehlade, kao i u lečenju kostobolje.  

Ovo bobičasto voće krije brojna iznenađenja. Tako, verovali ili ne, među brojnim vrstama jagoda postoje čak i žute, koje se smatraju posebnim specijalitetom, i čiji se plodovi ubiraju sve do jeseni. Plod žute jagode smatra se daleko superiornijim u ukusu i mirisu nego kod njene crvene rođake i mnogo je traženija u ekskluzivnim restoranima. No, o tome neki drugi put.

Zanimljivo je pomenuti i da su jagode jedino voće čije semenke nisu skrivene unutar ploda, nego se nalaze sa spoljašnje strane.

Džem od jagoda je, kao i slatko, proizvod koji mnogi od nas stavljaju na prvo mesto slatkiša koje konzumiramo zimi, ukoliko teglice ove poslastice uopšte “stignu” do zime

Domaći džem od jagoda

 

Džem od jagoda je idealan način da ovom predivnom voću produžite sezonu. Zato ga napravite sami i uživajte u plodovima svoga rada, ili ga kupite kod malih proizvođača u čiji kvalitet ne sumnjate.

Kvalitetan džem može da se dobije od ovog bobičastog voća, pa spremite jagode, sudove, šećer, zavrnite rukave i polako na posao. Plodovi namenjeni proizvodnji džema moraju da budu potpuno zreli, sa razvijenim sortnim karakteristikama, i zdravi. Dobro skuvan džem ima boju, ukus i miris voća od koga je proizveden. 

Domaci dzem od jagoda

To se postiže pridržavanjem recepture i postupka pri kuvanju, a Premium Srbija vam donosi jedan pravi domaći, starinski recept za kuvanje lepog i ukusnog džema od jagoda. Ovo je recept za količinu od oko 500 g džema, pa Vi recept prilagodite broju teglica i gramaži koja Vama odgovara.

Džem od jagoda – recept

Sastojci: 

  • 1 kg očišćenih jagoda
  • 500 g šećera
  • Sok od jednog limuna

Priprema: Kada jagode očistite od peteljaka, presecite ih na pola i stavite u široku šerpu. Pospite jagode šećerom, i ostavite tako da odstoje 30 minuta, kako bi pustile sok. Ovo sve možete da uradite i uveče, kako bi jagode odstajale preko noći. Pre početka kuvanja, voće blago izgnječite i uključite ringlu na najjače, sve dok smesa ne proključa. Tada smanjite na umerenu temperaturu, i ostavite džem da se krčka oko sat vremena. Smesa će sve vreme da peni, pa je potrebno da tu penu u kontinuitetu sklanjate kašikom. Kada smesa prestane da peni, Vaš džem gotov. Skinite ga sa ringle, dodajte sok od limuna i blago sve promešajte.

U prethodno na 100 stepeni zagrejane tegle sipajte vruć džem, zatvorite ih, okrenite naopako kako bi se napravio vakum, i ostavite da se ohlade. Potpuno hladne tegle stavite na hladnije i mračno mesto, gde ćete ih čuvati.

I nemojte zaboraviti jednu odmah da otvorite i da se zasladite. Zaslužili ste.

Jagode cvetaju nekoliko puta godišnje, služe kao biljke indikatori za ispitivanje virusa, a koren i lišće ovog bobičavog voća su lekoviti

Džem od zamrznutih jagoda – Da, i to je moguće!

 

Ako ste zakasnili sa pravljenjem džema od svežih jagoda, ili ste ih sve pojeli sveže, ne brinite, moguće je napraviti džem i od smrznutih jagoda. Receptura je slična kao kada spravljate džem od svežeg voća, s tim što ima nekoliko finesa koje morate znati:

  • Ukoliko u zamrzivaču nemate zaleđene domaće jagode, birajte kada ih kupujete (ne sme biti “santa” leda u pakovanju, već pojedinačno smrznuti plodovi)
  • Zaleđene jagode ne smete odmrzavati naglo, u vrućoj vodi ili mikrotalasnoj rerni, već ih ostavite na polici frižidera ili na sobnoj temperaturi da se odlede prirodnim putem
  • Prisutnost limunske kiseline u sastojcima je glavna karakteristika recepta po kome se pravi džem od smrznutih jagoda, jer će tako odmrznute jagode moći da održe svoj oblik
 
Dzem od zamrznutih jagoda

Recept za pravljenje džema od smrznutih jagoda ima svoje suptilnosti, pa evo jednog predloga ukoliko želite da pravite ovu poslasticu baš od zaleđenog voća.

Sastojci:

  • 2 kg zamrznutih jagoda
  • 1 kg šećera
  • kesica limunske kiseline

Priprema: Džem možete da počnete da kuvate tek kada se i poslednja jagoda odmrzne. Zato je najbolje da ih ostavite preko noći na sobnoj temperaturi. Odleđene bobice operite, stavite u širu šerpu i pokrite šećerom. Zatim šerpu opet stavite sa strane da odstoji od 3 do 12 sati. Kada sok pokrije najmanje polovinu voća u šerpi, možete početi sa kuvanjem. Šerpu stavite na tihu vatru i odmah joj dodajte limunsku kiselinu. Buduću poslasticu od jagode kuvajte do prve pene, stalno mešajući. Čim se pojavi pena, šerpu sklonite sa šporeta, a odstranite penu. Masu ostavite da se ohladi, zatim je opet prokuvajte do prve pene. Tako skuvano slatko sipajte u sterilisane tegle i čuvajte na tamnom mestu dok se potpuno ne ohlade.

A možete “na brzaka” da pogledate i kako to rade bake, u videu Bakina kuhinja – Džem od jagoda na brzaka.

Među brojnim vrstama jagoda postoje čak i žute, koje se smatraju posebnim specijalitetom, i čiji se plodovi ubiraju sve do jeseni 

Džem od jagoda sa čia semenkama

 

Mada je džem od jagoda predivan kada se kuva baš tako – samo od jagoda, u poslednje vreme su popularne i “varijacije na temu”, pa Vam preporučujemo i malo drugačiji recept – džem od jagoda sa čija semenkama.

Dzem od jagoda sa cia semenkama

Sastojci:

  • 3 kg očišćenih, opranih i iseckanih jagoda
  • 1,5 kg smeđeg šećera (ako su jagode slatke, smanjite količinu šećera na 800 – 1. 200 g)
  • 6 – 10 limunova
  • 6 kašika čija semenki (može i 12 ako volite gušći džem)

Priprema: Jagode stavite u široku šerpu i pospite šećerom. Dodajte sok od limuna i ostavite da odstoji oko pola sata. Smesu kuvajte na najjačoj temperaturi oko pola sata. Zatim smanjite temperaturu i kuvajte ih još oko 30 – 40 minuta.

 

Na samom kraju kuvanja dodajte čia semenke i kuvajte još dva minuta. Sipajte vruć džem u tople tegle.

Prijatno!