Slatkiši zauzimaju veoma bitan segment u odrastanju svakog deteta i nešto zbog čega smo se svakodnevno radovali. Poseta bakama ili nedeljni ručak kod kuće prosto nisu mogli da prođu bez pripreme nekog od naših omiljenih slatkiša.

Činjenica je da danas mnogi od nas usled nedostatka vremena nisu uspeli da nastave tradiciju pripreme domaćih slatkiša. Pojavile su se brojne jednako dobre alternative, zahvaljujući kojima možete da poručite originalne torte online i uštedite sebi vreme potrebno za pripremu poslastica. Kupovne torte su jednako ukusne i dodatno poboljšane uz originalne dekoracije, pa su idealne i kao poklon iznenađenje.

Kupovne torte zaista jesu napredna verzija slatkiša, s obzirom na svoj izgled i ukus, ali smo u nastavku teksta posvetili pažnju omiljenim kolačima iz našeg detinjstva i tome kako se uopšte rodila ljubav prema poslasticama.

 

Priprema urmašica se razlikuje od podneblja do podneblja, ali suštinski možemo izdvojiti jedan recept koji unifikuje sve one ključne sastojke i način pripreme. Potrebni su vam 1 žumance, 200g brašna, 120g maslaca, 1 kašika šećera, 1 kašika pavlake i sirup koji se dobija od 700g šećera, 2 vanilin šećera, 1 limuna i 500ml vode.

Proces pripreme nije preterano komplikovan, a kao što možete da primetite ni sastojci nisu preterano skupi, stoga nije ni čudo što je ovaj kolač često bio na trpezama naših baka.

Maslac je potrebno umutiti sa žumancetom, šećerom i pavlakom, da bi se na kraju dodalo 200g brašna. Ukoliko želite da dobijete potrebno meko testo, dobro ga umesite i ostavite da odstoji minimum pola sata. Nakon toga je potrebno premesiti testo i oblikovati ga u loptice u koje ide orah. Loptice se ubacuju u rernu i peku oko 25 minuta.

Sirup se dobija kuvanjem 300ml vode i šećera dok se ne dobije gusta tečna smesa, koja se kasnije premazuje na komadiće testa i pušta se da lepo upije. Nakon što se apsorbuje sirup i ohladi, poslastica je spremna za degustaciju.

Baklave – kolač koji smo bez problema usvojili kao domaći

Baklave dolaze sa prostora današnje Turske, a verovatno su nastale kao poslastica u nekoj od čuvenih palata u blizini Istanbula. Posredstvom Osmanske vladavine na prostoru Balkanskog poluostrva, osim nekih reči i običaja, usvojili smo i kvalitetne recepte za pripremu hrane.

Jedan od tih recepata je i baklava koja se i dan danas u velikoj meri nalazi na trpezama, naročito u vreme praznika. Iako na prvi pogled izgleda jednostavno, priprema baklave zahteva umeće i dugogodišnje iskustvo.

Sačinjena je od tankih kora i nadeva od mlevenih oraka, lešnika i drugog koštunjavog voća po izboru. Da kolač bude još slađi, dodaje se sirup od šerbeta sačinjen od vode, šećera i ponekad meda. Kao i što je slučaj sa urmašicama, baklave su namenjene pravim ljubiteljima slatkiša, ali se svakako savetuje umeren unos zbog velike količine šećera.

Bakini kolači – ovaj mekani kolač možete kombinovati sa čim god poželite

Ništa bolje ne opisuje bakinu kuhinju i miris koji odatle dolazi nego priprema mekanih bakinih kolača. Galete su takvog oblika, ukusa i forme da ih možete kombinovati maltene sa čime god poželite.

Iako su uglavnom odabir sladokusaca i služe kao podloga za premaz domaćeg pekmeza ili krema, čest je slučaj da se kombinuju sa suhomesnatim proizvodima i od njih prave sendviči.

Galete su takođe sjajan dodatak uz šolju toplog mleka ili čaja, kao okrepljujuća i jednako ukusna užina. Priprema nije komplikovana, a rezultat vašeg kulinarskog umeća će svaki naredni put biti sve bolji. Na početku je potrebno izmešati jaja i šećer sa mikserom, te postepeno dodavati ostale sastojke, kao što su ulje, limun, mleko i brašno.

S obzirom da su bakini kolači određenog srcastog oblika, biće vam potreban kalup koji se naulji i u njega sipa prethodno dobijena smesa. Kolač se peče dok ne porumeni, a tada ćete znati da je potpuno spreman.

Knedle sa šljivama – vanvremenski slatkiš za sve generacije

Pripema domaćih knedli je nešto komplikovanija, ali svakako pruža lepši ukus nego kupovne zamrznute knedle. Potrebno je oguliti krompir i skuvati ga, te nakon toga pretvoriti u pire i ostaviti ga preko noći u frižideru, kako bi se smesa stvrdnula. U nju dodajte ulje, jaja, brašno, te od tako dobijenog testa napravite kuglice i u njih stavite po jednu šljivu.

Tako dobijene kuglice se kuvaju 15 minuta i oblažu proprženim prezlama za finalni oblik i teksturu. Knedle sa šljivama se služe kao dezert ili užina, a uz nju se savršeno slaže šolja toplog mleka za kompletan ugođaj.

Definitivno je jedan od omiljenih slatkiša iz bakine kuhinje, koji nas sa radošću podseća na detinjstvo. Iako se i danas prave u velikoj meri, to nije ni blizu koliko se nekada radnije više uživalo u popularnim gombocama.

Nadamo se da ste čitanjem teksta evocirali lepe uspomene na detinjstvo i period kada ste se često bezbrižno gostili u bakinoj kuhinji. Danas vaši omiljeni slatkiši mogu biti na vašoj adresi, te se ne morate mučiti oko pravljenja. Svakako, s vremena na vreme nije loše isprobati svoje kulinarske tehnike i upustiti se u borbu sa možda baš nekim od predstavljenih recepata.